Відповідно до пункта 5.3 "Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій" від 10.06.2021, Київський міський голова 27.07.2023 року доручив заступнику голови КМДА Пантелеєву П.О., заступнику голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Оленичу П.С., заступнику голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Андронову В.Є., заступниці голови КМДА Старостенко Г.В. та постійним комісіям Київської міської ради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин, з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу, з питань власності та регуляторної політики та з питань культури, туризму та суспільних комунікацій розглянути петицію в установленому порядку. (доручення № 08/КО-2419(п)
01.08.2023 на виконання доручення Київського міського голови Віталія Кличко (доручення від 27.07.2023 № 08/КО-2419(п) заступницею голови КМДА Ганною Старостенко розглянуто електронну петицію № 12273 "Обмежити діяльність Української православної церкви московського патріархату (Київська митрополії Української православної церкви) на території міста Києва."
31.07.2023 на виконання доручення Київського міського голови (доручення від 27.07.2023 № 08/КО-2419(п) відбулось засідання постійної комісії Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу.
Вирішили:
Підтримати електронну петицію № 12273 "Обмежити діяльність Української православної церкви московського патріархату (Київська митрополії Української православної церкви) на території міста Києва."
02.08.2023 на виконання доручення Київського міського голови Віталія Кличко (доручення від 27.07.2023 № 08/КО-2419(п) заступником голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Владиславом Андроновим розглянуто електронну петицію № 12273 "Обмежити діяльність Української православної церкви московського патріархату (Київська митрополії Української православної церкви) на території міста Києва."
Відповідно до статті 23¹ Закону України «Про звернення громадян», Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій, затвердженого рішенням Київської міської ради від 08.10.2015 № 103/2006, у редакції рішення Київської міської ради від 10.06.2021 № 1439/1480 (далі – Положення), розглянуто електронну петицію № 12273 «Обмежити діяльність Української православної церкви московського патріархату (Київська митрополії Української православної церкви) на території міста Києва.» За результатами розгляду повідомляємо про таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 41 Конституції України визначено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Процедура припинення або розірвання договорів оренди комунального майна територіальної громади міста Києва врегульовані Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду державного та комунального майна» (далі – Закон) та Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020
№ 483.
Відповідно до Закону договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін, за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.
Вирішення питання щодо розірвання всіх договорів оренди з Українською православною церквою у чинному правовому полі можливе шляхом відмови у продовженні терміну дії договорів оренди з підстав, передбачених Законом та Порядком.
Відповідно до Земельного кодексу України (далі – Кодекс) розташування на земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності релігійних організацій, які легалізовані в Україні, є підставою для набуття ними прав на землю із земель державної та комунальної власності та створює необхідність плати за неї, оскільки згідно зі статтею 206 Кодексу, використання землі в Україні є платним.
Положеннями статті 141 Кодексу визначено, що припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій, набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є одними з підстав припинення права користування земельними ділянками.
А отже, вказані приписи норм законодавства України зобов’язують Київську міську раду та її органи у будь-яких правовідносинах діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що прямо передбачені Конституцією та законами України. Правовідносини, що виникають із договірних зобов’язань – не виключення.
З метою унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України, в державі, яка здійснює збройну агресію проти України, зареєстровано проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій (№ 8371 від 19.01.2023).
Його розроблено на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 01 грудня 2022 року «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 01 грудня 2022 року № 820/2022.
Зазначене вище рішення прийнято за результатами розгляду діяльності релігійних організацій на території України в умовах військової агресії Російської Федерації проти України, з метою забезпечення духовної незалежності, недопущення розколу в суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства та захисту національних інтересів.
Унеможливлення (заборона, обмеження) діяльності в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України, в державі, яка здійснює збройну агресію проти України стане додатковою, визначеною законом підставою, для припинення відповідних договорів. Після прийняття Верховною Радою України зазначеного законопроєкту, орендодавці комунального майна територіальної громади міста Києва будуть вживати заходів щодо розірвання договорів оренди з Українською православною церквою на підставі нової норми законодавства.
Київська міська рада двічі (рішення Київської міської ради від 02.03.2023 № 6026/6067 та від 20.04.2023 № 6290/6331) зверталась до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Ради національної безпеки і оборони України щодо невідкладної розробки та прийняття законодавчих актів, спрямованих на заборону діяльності релігійних організацій (об’єднань), керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України, в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України чи мають канонічні та молитовні зв’язки з релігійними організаціями країни-агресора, а також щодо невідкладного вжиття заходів щодо припинення договорів оренди та/або користування майна з релігійними організаціями, які не виконують вимоги законів України.
Проте, станом на сьогодні відповідні акти законодавства України не ухвалені Верховною Радою України чи Кабінетом Міністрів України.
Наразі вжиття таких заходів має відбуватися відповідно до чинних норм законодавства України, а саме Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Закону України «Про оренду землі» та Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, а також нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини у сфері надання комунальних послуг (теплопостачання, електропостачання, водопостачання та водовідведення тощо), у сфері благоустрою населених пунктів тощо.
Слід зазначити, що Київська міська рада та її органи вживають системних заходів у частині припинення договорів, виконання яких супроводжується порушеннями норм законодавства.
Рішенням Київської міської ради від 02.03.2023 № 6026/6067 «Про засудження діяльності релігійних організацій, направлену на глорифікацію, пропаганду, виправлення та заперечення факту військової агресії російської федерації проти України, численних воєнних злочинів, скоєних країною-агресором, дій та/або бездіяльності осіб, які здійснювали/здійснюють військову агресію проти України, розпалюють релігійну ворожнечу та несуть загрозу національній безпеці України»:
- передбачено засудження діяльності таких організацій;
- визнання таким, що відповідає інтересам територіальної громади міста Києва обмеження в установленому законодавством порядку проведення будь-яких заходів релігійного характеру (релігійних обрядів, церемоній, процесій тощо) за межами культових будівель таких організацій;
- проведення інвентаризації земельних ділянок та комунального майна, переданих в оренду та/або користування таким організаціям.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об’єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, виявлення та виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Порядок проведення інвентаризації земель затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 476.
Роботи по інвентаризації земель м. Києва виконуються в рамках Міської цільової програми використання та охорони земель м. Києва на 2022–2025 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 07.10.2021 № 2727/2768 (далі – Програма).
Проведення окремої інвентаризації земельних ділянок, що перебувають у користуванні релігійних організацій, в тому числі й тих, керівний центр яких знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України. чи мають канонічні та молитовні зв’язки з релігійними організаціями країни – агресора Програмою не передбачено.
Водночас за допомогою автоматизованих засобів ведення Міського земельного кадастру сформований перелік земельних ділянок, які перебувають в оренді в релігійних організаціях, та перелік інших земельних ділянок для розміщення та обслуговування релігійних організацій (перебувають в постійному користуванні та зареєстровані на виконання заходів Міської цільової програми використання та охорони земель міста Києва на 2019–2021 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 04.12.2018 № 229/6280 та Міської цільової програми використання та охорони земель міста Києва на 2022–2025 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 07.10.2021№ 2727/2768).
Зазначена робота в частині інвентаризації земельних ділянок та комунального майна, переданих в оренду та/або користування таким організаціям наразі триває. На розгляд Київської міської ради вносяться та Київською міською радою розглядаються рішення про відмову у наданні земельних ділянок вказаним релігійним організаціям.
Рішенням Київської міської ради від 20.04.2023 № 6290/6331 «Про звернення Київської міської ради до Кабінету Міністрів України та Ради національної безпеки і оборони України про невідкладне вжиття заходів щодо припинення договорів оренди та/або користування майна з релігійними організаціями, які не виконують вимоги законів України» передбачено в межах повноважень вжиття невідкладних заходів щодо припинення договорів оренди та/або користування культовими спорудами, які перебувають у державній власності.
Враховуючи повномасштабне вторгнення Російської Федерації та триваючу широкомасштабну збройну агресію на території України, а також актуальний суспільний запит, підтримую електронну петицію №12273 «Обмежити діяльність Української православної церкви московського патріархату (Київська митрополії Української православної церкви) на території міста Києва.». Таким чином, заходи з реалізації порушених в електронній петиції питань вживатимуться у межах чинного законодавства України, а додаткові – після прийняття Верховною Радою України відповідних законодавчих актів.
З повагою
Київський міський голова Віталій КЛИЧКО
Відповідно до пункта 6.1 "Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій" від 10.06.2021 Київський міський голова Віталій Кличко 15.08.2023 року направив підтриману електронну петицію заступнику голови КМДА Пантелеєву П.О., заступнику голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Оленичу П.С., заступнику голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Андронову В.Є., заступниці голови КМДА Старостенко Г.В. та постійним комісіям Київської міської ради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин, з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу, з питань власності та регуляторної політики та з питань культури, туризму та суспільних комунікацій для подальшої роботи відповідно до розділу VI "Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій" від 10.06.2021 (доручення № 08/КО-2419(п) від 15.08.2023).
Звіт щодо стану реалізації петиції № 12273.
Звіт щодо стану реалізації петиції № 12273.
Звіт щодо стану реалізації петиції № 12273.
Петицію підписали
Заступник голови Київської міської державної адміністрації
Заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень
Заступниця голови КМДА
Заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень у сфері цифрового розвитку
Для оформлення підписки необхідно авторизуватись або зареєструватись